Chuchotage – tlmočenie šepkaním

Chuchotage (tlmočenie šepkaním) je forma tlmočenia, kde lingvista stojí alebo sedí vedľa malého cieľového publika a šepká simultánnu interpretáciu toho, čo sa hovorí.

Výraz chuchotage je francúzsky výraz pre „šepkanie“.

Kedy je tlmočenie šepkaním prospešné?

Chuchotage sa najlepšie hodí do situácií, keď tlmočenie vyžaduje len malý počet ľudí. Chuchotage je ideálny pre jednočlenné publikum, ale dá sa použiť aj pre publikum viacerých ľudí, ak sú zoskupení blízko tlmočníka. Táto technika je neúčinná pre publikum väčšie ako štyri.

Výhody chuchotage:

Zvyčajne to nevyžaduje špeciálnu technológiu (aj keď na zlepšenie doručenia možno použiť vybavenie).

Je to forma simultánneho tlmočenia, takže zaberie menej času ako konzekutívne tlmočenie.

Obyčajne ho vykonáva jeden tlmočník, vďaka čomu je hospodárnejší ako iné techniky.

 

Tlmočenie šepkaním – obmedzenia:

Chuchotage má niekoľko obmedzení:

  • nie je vhodné pre väčšie publikum.
  • tlmočník musí počúvať, prekladať a hovoriť súčasne, čo môže byť psychicky náročné.
  • cieľová skupina sa musí tiež dôkladne sústrediť; okolitý hluk a hlas reproduktora môžu pôsobiť rušivo.

 

Počas tlmočenia chuchotage tlmočníci šepkajú pri nízkej hlasitosti. Ich výslovnosť bude často zbavená hlasu, čo znamená, že tlmočník cielene zníži rezonanciu samohlások a niektorých spoluhlások.

Tlmočníci niekedy používajú techniku ​​nazývanú „mrmlanie“, pri ktorej tlmočník zachováva štandardný hlas pri zníženej hlasitosti.

Všetky chuchotáže sú „simultánne“ v tom zmysle, že tlmočník bude šepkať, kým rečník hovorí. Niektorí tlmočníci sa však budú držať tesne za rečníkom a nepretržite šepkať, zatiaľ čo iní budú tlmočiť v krátkych, prerušovaných dávkach.

Chuchotage sa stále používa v rôznych prostrediach vrátane konferenčného tlmočenia, súdneho tlmočenia a spojovacieho tlmočenia. Ak požadujete chuchotáž alebo akýkoľvek iný typ tlmočenia, neváhajte nás kontaktovať.

Máme skúsenosti s tlmočením pre všetky typy klientov od spoločností a významných orgánov až po jednotlivcov a organizátorov konferencií.

 

Newsletter

Chcete byť informovaný?
Zaregistrujte sa na odber noviniek

Kontaktujte nás

TLMOCNIK Translations s.r.o.
Seberního 9, 82103, Bratislava

Orange: +421 905 310 564
T-Mobile: +421 911 310 566
O2: +421 949 344 993
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.