Čo je potrebné zvážiť pri výbere správnej prekladateľskej agentúry

Čo je potrebné zvážiť pri výbere správnej prekladateľskej agentúry

Ako pri každom inom druhu podnikania, aj pri výbere poskytovateľa prekladateľských služieb, s ktorým budete spolupracovať, by ste mali brať do úvahy množstvo vecí, od dôveryhodnosti agentúry cez kvalitu prekladu, ktorú vykonáva, až po dostupnosť jej služieb zákazníkom. Aby sme vám pomohli získať všeobecnú predstavu o tom, ktoré náležitosti by ste mali skontrolovať, prinášame zoznam dôležitých aspektov, ktorým by ste mali venovať pozornosť pri hľadaní prekladateľskej agentúry, s ktorou by ste sa mohli spojiť. Náš zoznam, aj keď je dosť rozsiahly, zďaleka nie je úplný alebo vyčerpávajúci, pretože každý človek má svoje vlastné kritériá na doladenie vyhľadávania.

Na základe toho poukazujeme na niektoré veci, ktoré vám môžu pomôcť vyhnúť sa chybám pri ďalšom procese vyhľadávania prekladateľskej agentúry.

Obchodná povesť

Nie je to vždy prvá voľba, ale je to kľúčová vec, ktorú treba skontrolovať. Ak sa nad tým zamyslíte, povesť prekladateľskej agentúry musí tromfnúť čokoľvek iné. Je to jediná známka, ktorá ukazuje dynamiku medzi tým, čo agentúra robí a čo si o nej myslia jej klienti a nakoľko sú spokojní s výsledkami. Najsilnejšou zbraňou sú v tomto prípade recenzie, referencie a posledné príspevky. Prezrite si internet, prečítajte si, čo hovoria ľudia (najlepšie klienti) a získajte predstavu o agentúre, ktorú profilujete. V duchu si poznačte, čo vidíte, ale všetko berte s rezervou: Internet je obrovský a ľudia niekedy prehnane reagujú na chválu aj nesúhlas. A to je dôvod, prečo musíte skontrolovať viac vecí, než budete môcť urobiť rozhodnutie.

Profesionálni prekladatelia

Koľko prekladateľských agentúr uvádza, že ponúkajú „služby domácich profesionálnych lingvistov“? Každý jeden z nich! A to je pre potenciálnych zákazníkov trochu problém. Prečo? Pretože skutočnosť, že prekladateľská agentúra má medzi zamestnancami profesionálnych prekladateľov, nemusí nutne znamenať, že budú pracovať na vašom projekte. Ak chcete vyriešiť tento problém, môžete požiadať o ďalšie podrobnosti o tých, ktorí budú prekladať váš projekt. Nie je nič zlé na tom, že chcete lepšie poznať ľudí, s ktorými pracujete. Venujte pozornosť ich špecializácii a nedávnym projektom, ktoré urobili. To vám pomôže pochopiť, ako hlboko sa ponorili do predmetnej témy.

Kvalita

Najzrejmejší bod na našom zozname. Nemôžete presne povedať, aký dobrý bude výsledok vášho prekladu, najmä ak s prekladateľskou agentúrou spolupracujete prvýkrát. Keď navštívite webovú stránku poskytovateľa prekladateľských služieb, všimnite si maličkosti, ktoré hovoria veľa – hlavné oblasti prekladu (právne, overené, technické), formáty súborov dokumentov a jazyky, s ktorými zvyčajne pracuje, výstup slov za deň atď.

Dobrá cesta je overiť si reputáciu agentúry a kvalifikáciu prekladateľov. Navyše, kvalita priamo závisí od toho, ako dobrý je prekladateľ pridelený vášmu projektu vo vybranom predmete. Vašou ideálnou voľbou je vysoko špecializovaný prekladateľ. Skontrolujte si aj akreditáciu spoločnosti, je to záruka kvality a vaša záchranná sieť, ak sa v budúcnosti vyskytnú problémy.

Dodacie lehoty

Dokonca aj dokonalý preklad je zbytočný, ak ho prekladateľ nedokáže dodať načas a nedodrží termíny. Alebo na druhej strane nie je dobré, ak je preklad hotový načas, ale kvalita nie je veľmi žiaduca. Ak je váš projekt časovo citlivý, potrebujete tím prekladateľov, ktorí ho urobia včas. Profesionálna prekladateľská agentúra vám túto možnosť určite ponúkne, aby ste splnili cieľový termín a neobetovali kvalitu.

Cena

Podnikanie je závod s časom a s obmedzeným rozpočtom. Takže možno nebudete chcieť minúť viac, ako je rozumné na váš prekladateľský projekt. Preskúmajte internet a získajte prehľad o sadzbách prekladov. Zvážte zistenie, ako krátke termíny, zriedkavé jazykové páry, špecifické témy atď. ovplyvňujú sadzby, a potom tieto sadzby porovnajte so sadzbami prekladateľskej agentúry, s ktorou chcete spolupracovať.

Aj keď je cena dôležitá, je len jedným z faktorov, ktoré treba zvážiť pred konečným rozhodnutím. V závislosti od vašej situácie môže byť rozumnejšie to úplne ignorovať alebo bude opak pravdou. Len vy viete povedať, čo vám viac vyhovuje z hľadiska vášho projektu, časového harmonogramu, rozpočtu alebo špecializácie.

Zákaznícky servis

Toto je jeden z najdôležitejších aspektov každého podnikania. Zákaznícky servis je prvou líniou každodennej interakcie medzi spoločnosťou a jej klientmi. Nikdy nedostanete druhú šancu urobiť dobrý prvý dojem. A to by malo byť motto každého úspešného oddelenia služieb zákazníkom. Bohužiaľ, veľa spoločností to zanedbáva a to je ďalší dôvod, prečo venovať pozornosť zákazníckemu servisu.

Prípadové štúdie

Sú ako stvorené pre vás a tých, ktorí chcú prekladateľskú agentúru spoznať trochu lepšie. Prípadové štúdie vám poskytnú predstavu o projektoch, ktoré agentúra dokončila, a odvetviach, s ktorými spolupracovala. Je to ako čítať popis auta predtým, ako sa rozhodnete, či chcete kontaktovať predajcu.

Prípadové štúdie sú cenným nástrojom na získanie informácií o prekladateľskej agentúre. Poskytujú vám špecifiká, ktoré by ste inak nemohli získať. Háčik nie je v tom, že všetky agentúry zverejňujú na svojich webových stránkach podrobné prípadové štúdie, takže by ste sa mali obrátiť na ich zákaznícky servis a požiadať ich o poskytnutie potrebných informácií.

Referencie

Počet spokojných klientov vám môže ukázať, aká úspešná agentúra skutočne je. Ak sa na ich stránke nachádzajú stránky s referenciami, je viac než pravdepodobné, že spoločnosť poskytujúca prekladateľské služby má bohaté skúsenosti s jednaním so svojimi klientmi a dokáže nájsť rozumný prístup k väčšine z nich. Je to vždy dobré znamenie a ďalšie začiarknutie v stĺpci plus.

Neutekajte však v zhone od tých, ktorí na svojich webových stránkach nemajú toľko referencií. Mohlo by existovať vysvetlenie, prečo sa to stalo. Možno by bolo dobré najskôr kontaktovať ich zákaznícky servis a požiadať o ďalšie informácie. Zákaznícky servis je váš vstupný bod, tak ho využite vo svoj vlastný prospech.

Bezpečnosť údajov

Je 21. storočie a my žijeme, pracujeme a relaxujeme na internete. Kybernetická bezpečnosť sa stala nevyhnutnou súčasťou nášho života, rovnako ako zdravé stravovanie a cvičenie. Minimálna certifikácia ISO9001 je dobrý začiatok, ale nemusí vám stačiť, ak hľadáte vyššiu úroveň ochrany. Hackeri a iné bezpečnostné riziká sú nekontrolovateľné a bežia divoko, takže by ste sa nemali vystavovať nebezpečenstvu spoluprácou so slabo zabezpečenými spoločnosťami.

Tento zoznam sme zostavili, aby ste mali pri hľadaní východiskový bod a vybrali si prekladateľskú agentúru, s ktorou chcete spolupracovať. Tento zoznam nie je úplný, pretože iba vy poznáte všetky špecifiká svojho projektu. Ak by ste chceli viac informácií o tom, čo Vám môžeme ponúknuť v porovnaní s niektorým z vyššie uvedených bodov, neváhajte nás kontaktovať. Radi odpovieme na vaše prípadné otázky.

Newsletter

Chcete byť informovaný?
Zaregistrujte sa na odber noviniek

Kontaktujte nás

TLMOCNIK Translations s.r.o.
Seberního 9, 82103, Bratislava

Orange: +421 905 310 564
T-Mobile: +421 911 310 566
O2: +421 949 344 993
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.