Nájdite najlepšiu tlmočnícku službu s týmito základnými vlastnosťami

Nájdite najlepšiu tlmočnícku službu s týmito základnými vlastnosťami.

Výber správnej spoločnosti poskytujúcej tlmočnícke služby môže byť náročný proces. Keďže tlmočník zohráva zásadnú úlohu pri prekonávaní komunikačných bariér, klienti si musia byť istí, že si vyberajú najlepšiu možnosť, ktorá vyhovuje ich požiadavkám. Výberový proces ako taký zahŕňa oveľa viac než len hľadanie agentúry online a výber agentúry bez riadneho preverenia.

Aby sme vám pomohli urobiť správne rozhodnutie, uvádzame niekoľko odporúčaní, aké kvality by ste mali od tlmočníckej spoločnosti očakávať.

Spoločnosti ponúkajú rôzne možnosti

Najprv sa zamyslite nad typom tlmočníckych služieb, ktoré potrebujete, a potom sa obráťte na spoločnosti, aby ste sa uistili, že túto možnosť ponúkajú. V ideálnom prípade by mali poskytovať rôzne služby a byť dostatočne flexibilné, aby vyhovovali vašim potrebám.

Niektoré z možností zahŕňajú:

Telefonické tlmočenie

Počas tejto služby budú tlmočníci využívať konzekutívne tlmočenie, pri ktorom rečník hovorí a potom urobí pauzu, aby mal tlmočník nejaký čas na rýchle preloženie viet do cieľového jazyka. Telefonické tlmočenie je dostupné na požiadanie a stojí menej ako iné typy tlmočenia. Ak sa niekto potrebuje rýchlo stretnúť s klientom, ktorý hovorí iným jazykom, optimálnou voľbou môže byť telefonické tlmočenie na požiadanie.

Video tlmočenie na diaľku

Podobne ako telefonické tlmočenie sú na požiadanie dostupné aj video služby na diaľku. Na pripojenie k tlmočníkovi by klient spustil aplikáciu z počítača, tabletu alebo smartfónu a potom sa prihlásil. Tlmočník sa pripojí a konverzácia sa môže začať. To je užitočné najmä v lekárskom prostredí, takže sa počas diskusie môžu všetci navzájom vidieť.

Osobný výklad

Zatiaľ čo tlmočenie na požiadanie je vynikajúcou voľbou, existuje množstvo okolností, ktoré si vyžadujú osobné tlmočenie. Toto je ideálna možnosť pre zložité a citlivé diskusie, najmä preto, že osobná komunikácia urobí konverzáciu osobnejšou. Osobné stretnutia sú tiež dobrou voľbou pre vopred naplánované stretnutia, konzultácie alebo stretnutia.

Konferenčné tlmočenie

Pri hľadaní služby konferenčného tlmočenia je dôležité nájsť spoločnosť, ktorá má tlmočníkov, ktorí majú skúsenosti s prácou s veľkými skupinami. Samozrejme sú potrebné predchádzajúce skúsenosti s akýmkoľvek typom tlmočenia. Veľké workshopy a konferencie však vyžadujú viac práce ako iné interpretačné aktivity. Pri tomto type sedenia by jazykoví špecialisti použili simultánne tlmočenie, pri ktorom preložia výrok do cieľového jazyka a zároveň budú venovať pozornosť ďalšej vete a porozumieť jej.

Prispôsobený výklad

Keďže jednotlivci a firmy majú svoje vlastné jedinečné požiadavky, je nevyhnutné vybrať si tlmočnícku spoločnosť, ktorá je flexibilná a ochotná prispôsobiť svoje služby vašim potrebám. Pri prispôsobovaní riešenia tlmočenia zvážte každý aspekt toho, čo potrebujete, a uistite sa, že spoločnosť má tieto schopnosti.

Agentúra má špecialistov vo vašom odbore

Tlmočník, ktorý je vybraný pre prácu, by mal byť odborníkom v odbore. Keď tlmočník prenáša správy od jednej osoby k druhej, je nevyhnutné, aby porozumel terminológii, inak riskuje, že urobí vážnu chybu. Toto je obzvlášť dôležité vo vysoko technických oblastiach alebo v odvetviach, v ktorých jedna chyba môže mať vážne následky. Napríklad tlmočenie lekárskych príkazov si vyžaduje jazykového špecialistu, ktorý rozumie používanému lekárskemu žargónu. Podobne aj tlmočník, ktorý niekomu pomáha v právnej situácii, by musel poznať nomenklatúru spojenú s týmto typom práva.

Tlmočníci sú rodení hovoriaci

Okrem toho, že sú tlmočníci odborníkmi na danú problematiku, mali by byť rodenými hovorcami oboch jazykov. Ak tlmočník neovláda jazyky, nebude úplne rozumieť niektorým humorom, odkazom a nuansám, ktoré sa používajú počas rozhovoru. Pre bezproblémové tlmočenie sa neuspokojte s tlmočníkmi, ktorí nie sú úplne znalí jazykov.

Tlmočníci sú vyškolení a certifikovaní

Pred uzavretím zmluvy s agentúrou si zistite, či sú ich tlmočníci certifikovaní, ako aj to, aké majú vzdelanie a skúsenosti. V ideálnom prípade by mal mať tlmočník rozsiahle vzdelanie a skúsenosti. Skúsený tlmočník, ktorý nebol odborne vyškolený, pravdepodobne urobí chyby. Naopak, vyškolený tlmočník, ktorý nemá skúsenosti, bude tiež náchylný na chyby, pretože sa nenaučil, ako sa prispôsobovať počas tlmočenia.

Tlmočníci sú kultúrne citliví

Ovládať jazyk znamená viac ako len porozumieť gramatickým pravidlám. Znamená to aj uvedomenie si kultúrnych odkazov a významov, ktoré ovplyvňujú význam výroku. Ak je to možné, zistite, aké kultúrne povedomie má tlmočník.

Renomované prekladateľské spoločnosti majú špičkových tlmočníkov, ktorí majú tieto atribúty:

Vynikajúce schopnosti počúvať

Jednou zo základných čŕt tlmočníkov je ich schopnosť byť skvelým poslucháčom. Potrebujú počuť a ​​rýchlo pochopiť každé slovo a vetu vo všetkých jazykoch, ktoré sú súčasťou tlmočenia. V konečnom dôsledku by tlmočenie malo znieť ako rovnaké posolstvo, aké zaznie od zdrojového rečníka, aj keď v inom jazyku. Dosiahnutie tohto cieľa začína schopnosťou tlmočníka dobre počúvať.

Schopnosť myslieť a rýchlo reagovať

Keďže konverzácia môže mať veľa rôznych smerov, profesionálni tlmočníci musia byť schopní rýchlo myslieť a reagovať. Skúsený tlmočník bude schopný riadiť akúkoľvek úroveň konverzácie, ktorá sa deje, a bude schopný reagovať, ak diskusia zmení zameranie.

Vynikajúca pamäť a schopnosť koncentrácie

Na rozdiel od prekladateľov nemajú tlmočníci čas na prieskum alebo hľadanie pomoci v prekladateľských nástrojoch; namiesto toho vykonávajú svoju prácu v reálnom čase. Preto potrebujú vynikajúcu pamäť a schopnosť koncentrácie. Bez týchto vlastností sa pravdepodobne dopustia chýb vo svojej interpretácii.

Všetky údaje a informácie sú dôverné

Ak tlmočenie zahŕňa súkromné ​​informácie, je dôležité, aby ste si preštudovali zásady dôvernosti prekladateľskej spoločnosti. Všetci tlmočníci s poskytovateľom jazykových služieb by mali dodržiavať dohodu o mlčanlivosti, v ktorej sa uvádza, že nebudú zdieľať žiadne informácie o klientovi ani zo sedení s treťou stranou.

Aj keď je to dôležité pre všetky interpretácie, je to prvoradé pre vysoko citlivé informácie. Napríklad, keď pacient a lekár používajú na komunikáciu tlmočníka, nemali by sa obávať, že tieto informácie zostanú súkromné. Podobne aj podnik využívajúci tlmočníka na významnú finančnú transakciu by mal mať istotu, že tlmočník neposkytne žiadne informácie konkurencii alebo médiám.

Výber tlmočníckej spoločnosti je ťažké rozhodnutie, pretože bude vaším komunikačným mostom medzi jazykmi. Pokiaľ máte akékoľvek otázky ohľadne prekladov a tlmočenia neváhajte nás kontaktovať.

Newsletter

Chcete byť informovaný?
Zaregistrujte sa na odber noviniek

Kontaktujte nás

TLMOCNIK Translations s.r.o.
Seberního 9, 82103, Bratislava

Orange: +421 905 310 564
T-Mobile: +421 911 310 566
O2: +421 949 344 993
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.