Umelecký preklad

Umelecký preklad

Umelecký preklad znamená preklad textov umeleckého charakteru. Okrem literárnych diel – poézie a prózy – sa k umeleckým textom pripisujú aj reklamné slogany, libretá opery, filmové scenáre a pod., ktoré majú spoločnú črtu: obsahujú tzv. figúry reči, čo sú slová alebo frázy používané na skrášlenie diela, aby vyniklo na pozadí každodennej rutiny. Vhodný prevod týchto komponentov si vyžaduje bohatý rozhľad, značnú odbornosť a dôležité skúsenosti v odbore.

Každý druh umeleckého textu má svoje špecifiká, ktoré treba brať do úvahy pri preklade:

POÉZIA (básne, piesne, libretá opier)
Hlavnou úlohou pri preklade je zachovať rým, prozódiu a poetický meter.

REKLAMNÉ SLOGANY
Ich preklad si vyžaduje kreatívny a invenčný prístup, nie doslovný prenos. Je dôležité prispôsobiť preklad cieľovému publiku.

UMELECKÁ PRÓZA (romány, poviedky, články, eseje atď.)
Ide o najrozsiahlejšiu vrstvu umeleckých textov. Dôležitý objem väčšiny dokumentov znamená, že obsahuje značné množstvo tzv. trópov. Okrem toho treba brať do úvahy fenomén autorského spôsobu, ktorý zahŕňa viacero diel naraz.

FILMOVÉ SKRIPTY (dabing)
Preklad scenára pre dabing má svoje požiadavky: preložené texty musia mať rovnakú dĺžku ako originál a musia sa zhodovať s artikulačnými pohybmi hercov, pričom sa rešpektujú normy jazyka a reči.

Je všeobecne známe, že umelecké texty často spájajú osobitosti rôznych písaných štýlov a druhov textov. To si vyžaduje flexibilnú prekladateľskú stratégiu.

Pre svoju zložitosť sa umelecký preklad zvyčajne vykonáva jedným smerom – zo zdrojového jazyka do materinského jazyka prekladateľa.

Naša spoločnosť prekladá umelecké texty v prevažnej väčsine jazykov na svete. Pokiaľ máte záujem o umelecký preklad, neváhajte nás kontaktovať, radi Vám pripravíme ponuke na mieru.

Newsletter

Chcete byť informovaný?
Zaregistrujte sa na odber noviniek

Kontaktujte nás

TLMOCNIK Translations s.r.o.
Seberního 9, 82103, Bratislava

Orange: +421 905 310 564
T-Mobile: +421 911 310 566
O2: +421 949 344 993
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.